Projekta “Zenit stāsti” seminārs

10. martā plkst. 15.00 platformā Zoom notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) īstenotā projekta “Zenit stāsti” seminārs. Tajā aplūkos tādus tematus kā stāstniecība, komunikācija paaudžu starpā, sarunas nozīme saiknes veidošanā starp paaudzēm un kultūrām, pagātnes notikumu interpretācijas, un vēstures un politikas attiecības. Tāpat tematu loks aptver vēstures iepazīšanu no dažādiem avotiem un tās mācīšanas paņēmienus, tostarp dzirdēsim piemērus no teātra – kā teātrī izmanto personiskus stāstus, lai pastāstītu par vēsturi un mūsdienām. Seminārs paredzēts skolēniem, skolotājiem, bibliotekāriem, novadpētniekiem un ikvienam interesantam.

Pieteikt savu dalību semināram var ŠEIT.

Uz vēsturi mēs varam raudzīties dažādi – paši pētot, cītīgi klausoties mācību stundās stāstīto, aprunājoties ar radiniekiem, kā arī piedzīvojot vēsturi caur fotoattēliem. Ir pagātnes notikumi, kuru liecības mēs varam sameklēt tikai arhīvos, bibliotēkās un muzejos, taču paralēli faktiem ir arī cilvēku stāsti un piedzīvotais. Mūsu vidū vairs nav cilvēku, kuri varētu pastāstīt savas sajūtas un izjūtas par kādu vēsturē svarīgu notikumu, piemēram, pirms 150 gadiem. Savukārt dzīvi pirms 50 gadiem cilvēki joprojām atceras. Semināra mērķis ir aktualizēt stāstus, sarunas paaudžu starpā un ko šie stāsti nes mums līdzi.

Seminārā piedalīsies*:

  • Agita Lapsa. Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre, novadpētniecības speciāliste.
  • Dmitrijs Petrenko. Teātra režisors.
  • Olga Procevska. Komunikācijas zinātnes doktore, pētniece, “Levelup” stratēģiskā konsultante.
  • Solvita Denisa-Liepniece. Vidzemes Augstskolas docente.
  • Annija Bergmane. Salaspils 1. vidusskolas vēstures skolotāja.
  • Ilze Grase-Ķibilde. Vēstures projekta “Atslēgas” turpinātāja.
  • Madara Freivalde. LNB Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre, projekta “Zenit stāsti” koordinatore.

Projekts “Zenit stāsti” norisinājās no 2020. gada augusta līdz 2021. gada janvārim. Tā ietvaros tika uzrunāti mazākumtautību un latviešu jaunieši intervēt savus radiniekus par laika posmu no 1960. līdz 1980. gadam – aplūkojot fotogrāfijas no konkrētā laika posma un pierakstot dzirdētos stāstus. Kopumā projektā iesaistījās 169 skolēni un 12 skolotājas no 14 izglītības iestādēm, tostarp no 11 mazākumtautību izglītības iestādēm, un stāstu pēcpusdienas platformā Zoom vēroja vairāk nekā 200 klausītāju. Projekta ietvaros Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcija “Zudusī Latvija” tika papildināta ar vairāk kā 140 fotoattēliem. Projekts norisinājās Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā.

Semināru, projekta “Zenit stāsti” ietvaros, rīko LNB sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā programmas People to People Cultural Engagement ietvaros, Latvijas Bibliotekāru biedrību un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tel.: +371 26472501

 

* Semināra programma var tikt mainīta.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

Latvijas Bibliotekāru biedrība