Latvijas bibliotekāru 11. kongress “Nākotnes bibliotēkas: neierobežotas iespējas”

2014. gada 29.-30. aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātes aulā, Dzirciema ielā 16.

Lielākais bibliotekāru forums Latvijā piedāvāja unikālu iespēju dzirdēt Amerikas Bibliotēku asociācijas prezidentes Barbaras Striplingas viedokli par bibliotēku nākotnes perspektīvām un prasmēm, kas strauji mainīgajā pasaulē jāapgūst ikvienam cilvēkam. Kolēģi no Somijas iepazīstināja ar mobilo bibliotēku darbības rādītājiem, abas dienas bija iespējams izpētīt modernu, funkcionējošu bibliobusu, kurš bija novietots pie Rīgas Stradiņa universitātes.

Pirmās dienas plenārsēdē uzstājās Uldis Zariņš, LNB Stratēģijas nodaļas vadītājs, viens no spējīgākajiem nozares plānošanas dokumentu autoriem, starptautisku digitālās informācijas un autortiesību darba grupu dalībnieks. Kultūras informāciju sistēmu centrs iepazīstināja ar jauniem projektiem un iniciatīvām bibliotēku pakalpojumu pilnveidošanā. LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, LBB priekšsēdētāja (2008-2014), apkopoja pieredzi, ko devis sešu gadu darbs sabiedriskajā organizācijā, par izaicinājumiem un iespējām, strādājot starptautiskos un nacionālos bibliotekāru rosinātos projektos. Pēcpusdienas sesijā LBB aktīvākās sekcijas un reģionālās nodaļas aicināja uz diskusiju visplašākā spektra jautājumos, sākot no pētniecības un bibliotēku zinātniskās darbības līdz izdomas bagātai darbinieku motivēšanai un pakalpojumiem bērnu un jauniešu auditorijai. Tajā piedalījās gan praktiķi, gan pētnieki, LU doktorantūras studenti un nozares administratīvie vadītāji.

30. aprīlis kongresā piedāvāja ieskatu Tieto Latvia jaunajos produktos bibliotēkām, kā arī mūsu Ziemeļu kolēģu mobilo bibliotēku praksē. Šī diena bija iepriecinoša daudziem konkursu laureātiem, notika projekta „Bibliotēkas diena dzīvē” aktīvāko un radošāko bibliotēku apbalvošana, ko rīkoja LBB Jauno speciālistu sekcija. Tika apbalvoti konkursa “Atklāj monētu noslēpumus Lursoft laikrakstu bibliotēkā!” dalībnieki. Vislielākais prieks daudziem bija ieraudzīt savus kolēģus sumināto vidū LNB Atbalsta biedrības organizētā ikgadējā konkursa “Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs!” uzvarētāju apbalvošanā. Tas ir konkurss, kam savus pašaizliedzīgākos un izdomas bagātākos bibliotekārus nominē iedzīvotāji, rakstot sirsnīgas ieteikuma vēstules.

Divu dienu bibliotekāru forums noslēdzās ar jaunas LBB valdes un priekšsēdētāja vēlēšanām.

 

Bibliotēku nedēļas 2014 vadmotīvs – Informēts un vesels!

Latvijā Bibliotēku nedēļa pirmoreiz tika organizēta 1997. gadā pēc Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) ierosinājuma.

Šogad bibliotēku nedēļa tiks veltīta veselībai: informācija par medicīnisko un veselības aprūpi, veselīgs dzīvesveids, atbalsta grupas un krīzes centri, dažādas terapijas un to pielietojums, tai skaitā biblioterapija, dažādu veselības organizāciju informācijas aprite u. tml.

Atzīmējot Bibliotēku nedēļu, Latvijas Bibliotekāru biedrība lūdz visu bibliotēku darbiniekus laikā no 21. līdz 27. aprīlim aktīvi sniegt informāciju par bibliotēku sniegtajiem pakalpojumiem un iespējām. Veselības tēmas rosinātāja ir Ruta Bogdanova no Nīcgales bibliotēkas, to tālāk attīstīja LBB Jauno speciālistu sekcija. Lūk, viņu pamatojums:

Veselības jomā cilvēkiem bieži visgrūtāk ir ar informāciju, kur tad saņemt medicīnisko palīdzību? Veselības ministrija katru gadu pasludina veltītu kādai tēmai – pirms tam bijuši mātes un bērna veselības gads, sirds veselības gads un šogad ir ‘Ģimenes veselības gads’. Tas, protams, sasaucas ar bibliotēku, kas ir atvērta iestāde visai ģimenei un piedāvā pakalpojumus ikkatram. Veselības ministrija īpaši akcentē, ka primārā veselība aprūpe (ģimenes ārsts) ir ļoti būtiska veselības profilaksei un savlaicīgai saslimšanas risku novēršanai. Nav arī noslēpums, ka daudzi savu ģimenes ārstu neapmeklē pat gadiem ilgi. Tas, savukārt, ietekmē iedzīvotāju informētības līmeni par palīdzības saņemšanas iespējām. Veidojas mulsinoša situācija – palīdzība tiek meklēta visur, tikai ne tur, kur tā patiešām būtu atrodama (ieskaitot dažādus interneta forumus, kur populāri meklēt atbildes par dažādām veselības problēmām un bieži nodarboties ar pašārstēšanos vai cerot, ka kaite pāries pati no sevis, izmantojot “pārbaudītas tautas metodes”). Tad nu bibliotēka kā gaismas nesējs, nenoliedzami var savu lietotāju apgaismot par to, kur meklēt palīdzību, nodrošinot pieeju e-veselībai (internets) un palīdzot iegaumēt to, ko mēs varam dēvēt par “veselības luksoforu” – galvenajiem tālruņiem, kur meklēt palīdzību. Bērni varētu šo luksoforu radoši noformēt. 

113 tad, ja apdraudēta veselība vai dzīvība
66016001 medicīniski padomi par veselības problēmām (ārpus darba laika)
80001234 informācija par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem (darba stundās)

Atceramies, ka 23. aprīlis ir Pasaules grāmatu un autortiesību aizsardzības diena. Šajā dienā visā pasaulē, arī Latvijā pamazām nostiprinās tradīcija, ka vīrieši dāvina sievietēm rozes, savukārt sievietes vīriešiem grāmatas. Lai radoša Bibliotēku nedēļa!

 

Silvija Tretjakova
LNB Bērnu literatūras centra vadītāja
LBB priekšsēdētāja
+371-67969143
silvija.tretjakova@lnb.lv

Latvijas Bibliotekāru biedrība