LBB valdes aktivitātes 2017. gadā

Aizvadītajā gadā Latvijas Bibliotekāru biedrībai (LBB) ir bijuši vairāki lieli notikumi, kas ietekmēs biedrības darbu tuvākajā nākotnē.

Latvijas bibliotekāru 12. kongresā uz nākamajiem trim gadiem tika ievēlēta jaunā LBB valde astoņu locekļu sastāvā. Par biedrības valdes priekšsēdētāju tika ievēlēta Māra Jēkabsone, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre.

Oktobrī tika apstiprināts LBB Attīstības plāns trim gadiem (2017–2020), kas par LBB mērķi izvirza saliedēt bibliotekāro sabiedrību, motivēt profesionālajai pilnveidei, celt bibliotekāra profesijas prestižu un iestāties par adekvātu bibliotekāru darba novērtējumu. LBB strādā arī pie jaunu biedru piesaistes. Lai paātrinātu jauno biedru iesniegumu par iestāšanos biedrībā izskatīšanu, valde turpmāk jaunu biedru iestāšanos apstiprinās arī elektroniski, valdei par to vienojoties e-pasta saziņā.

Domājot par esošo biedru interesēm, vienā no 2017. gada valdes sēdēm nolemts, ka turpmāk studenti, nestrādājošie pensionāri, bezdarbnieki un jaunās māmiņas dekrēta un bērna kopšanas atvaļinājuma laikā var tikt atbrīvotas no biedra maksas uz iesnieguma pamata. LBB biedriem tiek piedāvātas arī profesionālās pilnveides iespējas par samazinātu maksu, piemēram, dalība LATABA organizētajā seminārā par personas datiem un autortiesībām, pieredzes apmaiņas braucienā uz Dānijas bibliotēkām u. c.

LBB valde, reģionālo nodaļu un sekciju vadītāji 2017. gada 20. decembrī: Jana Dreimane (no kreisās), Dace Ūdre, Krista Annija Lauberga, Lāsma Zariņa, Māra Jēkabsone, Kristīne Deksne, Daina Girvaite, Daiga Puķīte, Inta Kušnere, Ilona Skorodihina, Silvija Tretjakova, Olga Kronberga. Foto: Jurģis Īvāns

Turpinās sadarbības veidošana ar citām organizācijām. Novembrī tika parakstīts LBB sadarbības līgums ar Latvijas Akadēmisko bibliotēku asociāciju (LATABA). Abām biedrībām ir kopīgi mērķi, tādēļ sadarbība varētu izvērsties ļoti veiksmīga. Viena no sadarbības formām būs savstarpējs atbalsts dažādu pasākumu un aktivitāšu organizēšanā, kā arī kopīgi profesionālās pilnveides pasākumi. Patlaban turpinās sarunas par ciešāku sadarbību ar Latvijas Skolu bibliotekāru biedrību, un tiek domāts arī par sadarbību ar ārvalstu kolēģiem un bibliotekāru organizācijām.

LBB aktīvi strādā arī pie projektu izstrādes līdzekļu piesaistei biedrības darbības un aktivitāšu nodrošināšanai. Decembrī tika atbalstīts VKKF iesniegtais projekts “Latvijas Bibliotekāru biedrības darbības atbalsts 2018”.

Šogad – Latvijas simtgades gadā – LBB aprit 95 gadi kopš tās dibināšanas, bet nākamgad – 30 gadi kopš biedrības atjaunošanas pēc padomju perioda. Organizējot biedrības pasākumus, tiks domāts par šo jubilejas notikumu izcelšanu. Aprīlī aprit 170 gadi kopš Krišjānis Valdemārs Ēdolē dibināja pirmo latviešu bibliotēku. LBB ir iecerējusi iesaistīties arī šī pasākuma izcelšanā un organizēšanā.

Biedrība plāno atjaunot LBB Goda biedru tradīciju. Ir zināms, ka vienīgais LBB Goda biedrs ir Latvijas bibliogrāfijas pamatlicējs un Misiņa bibliotēkas izveidotājs Jānis Misiņš. Par LBB Goda biedru varēs kļūt ne tikai aktīvākie biedrības biedri, bet arī jebkurš bibliotekārs, kurš devis lielu ieguldījumu biedrības un nozares attīstībā.

Tuvākie lielākie notikumi ir Latvijas Bibliotēku festivāls, kas norisināsies 17.–18. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, un Bibliotēku nedēļa, kas notiks laikā no 23.–29. aprīlim. Bibliotēku festivāla un Bibliotēku nedēļas tēma ir: “Mainās bibliotēka, mainās sabiedrība”.

Vēl līdz 20. februārim turpinās pieteikumu pieņemšana nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2017”. Tuvākajā laikā tiks izsludināta pieteikšanās uz LBB Gada bibliotekāra un LBB Gada bibliotēkas balvu.

LBB jaunumiem var sekot tīmekļvietnē www.bibliotekari.lv, kā arī sociālajos medijos.

Biedrība turpina aktīvi pārstāvēt bibliotekāru un informācijas nozares speciālistu intereses, tādēļ aicinām kļūt par LBB biedriem un aktīvi iesaistīties LBB aktivitātēs.

 

Ilona Skorodihina,
Latvijas Bibliotekāru biedrības valdes locekle

“Vikipēdijas” kampaņas “#1Lib1Ref” aktualitātes

Joprojām aicinām ikvienu Latvijas bibliotekāru piedalīties starptautiskajā “Vikipēdijas” kampaņā “#1Lib1Ref” jeb 1 bibliotekārs – 1 atsauce! Kampaņa norit laikā no 15. janvāra līdz 3. februārim. Tās mērķis ir padarīt tiešsaistes enciklopēdiju “Vikipēdiju” par uzticamu uzziņu avotu, pievienojot rakstiem trūkstošās atsauces, kā arī ievietojot jaunu informatīvu saturu.

Kampaņas pirmās nedēļas laikā redaktori pievienojuši 2097 atsauces vairāk nekā 21 valodā. Angļu, franču, ebreju un kataloņu valodās pievienotas vairāk nekā 100 atsauces.

valodas

Pirmās nedēļas laikā pievienotās atsauces arī Latviešu valodā!

Pašlaik akcijā iesaistījušies 14 bibliotekāri no Latvijas.

Dalībniekiem atgādinām! Lai mēs varētu apkopot un izcelt Latvijas dalībnieku veikumu, lūdzam līdz 4. februārim atsūtīt saites uz rediģētajiem un/vai izveidotajiem rakstiem, kā arī “Vikipēdijas” lietotājvārdu. Iesakām arī aktīvi ar laboto informāciju dalīties sociālajos tīklos, pievienojot tēmturus #1Lib1Ref un #1Lib1RefLatvija, jo tādējādi veidojam savas bibliotēkas atpazīstamību gan Latvijā, gan starptautiskā mērogā. Tāpat aicinām arī dalīties ar informāciju sociālajos tīklos, iedrošinot citus kolēģus iesaistīties.

ciemupes bibliotēka

Ciemupes Bibliotēka ir pašlaik viens no aktīvākajiem Latvijas pārstāvjiem!

Iesakām izmantot trūkstošo atsauču meklēšanas rīku!

Lai varētu ērti un ātri pārlūkot rakstus, kuriem trūkst atsauču un kuriem ir norāde “nepieciešama atsauce”, Vikipēdijas entuziasti izveidojuši speciālu rīku trūkstošo atsauču meklēšanai. Šis rīks piedāvā ar nejaušības principu atlasītus rakstus. Lietotājam ir izvēles iespējas – papildināt šo rakstu vai skatīt citu rakstu.

 

Informāciju sagatavoja un Latvijas dalību “#1Lib1Ref” kampaņā koordinē:
Elīna Sniedze
LBB valdes locekle
LBB Jauno speciālistu sekcijas vadītāja
E-pasts: lbbjss@gmail.com
Tālr.: 25436687

LBB izsludina nomināciju “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2017”

Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB) izsludina pieteikumu pieņemšanu nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2017”. Kas iedvesmojošs un spēcīgs noticis Latvijas bibliotēku dzīvē 2017. gadā? Ko esam sasnieguši? Ar ko varam lepoties? Kurš ir 2017. gada veiksmes stāsts? Kas jums bija vissvarīgākais 2017. gadā Latvijas bibliotēku dzīvē?

Ikviens Latvijas bibliotekārs ir aicināts iesniegt pieteikumu, aizpildot tiešsaistes formu. Nominēt var gan valsts mēroga, gan reģionāla līmeņa, gan vietējas nozīmes notikumus. Pieteikumu skaitam no katra bibliotekāra vai bibliotēkas nav ierobežojumu, un pieteikt var jebkuru notikumu no jebkuras bibliotēkas vai nozares kopumā. Piesakiet visu, ko redzat kā “Gada notikumu Latvijas bibliotēkās 2017”.

Gada notikuma pieteikumi tiks pieņemti līdz 2018. gada 20. februārim, tad tie tiks apkopoti sarakstā un nodoti tiešsaistes balsošanai. Atbilstoši balsojumam tiks izveidots nozīmīgāko notikumu saraksts un godināts visvairāk balsis ieguvušais notikums.

 

Informāciju sagatavoja:
LBB valdes priekšsēdētāja Māra Jēkabsone

LBB aicina iesaistīties “#1Lib1Ref” kampaņā

Šogad tīmekļa enciklopēdija “Vikipēdija” (Wikipedia) svin savu 17. gadadienu. Kā dāvanu ikviens bibliotekārs var veltīt 15 minūtes laika un pievienot vienu atsauci “Vikipēdijas” rakstam. No 15. janvāra līdz 3. februārim notiks ikgadēja starptautiska kampaņa “Wikipedia’s #1Lib1Ref Campaign”, kurā aicināts piedalīties ir ikviens bibliotekārs. Plašāka informācija par akciju un rakstu rediģēšanu lasāma LBB Jauno speciālistu sekcijas blogā, kā arī vaicājama akcijas koordinatorei Latvijā Elīnai Sniedzei.

Atsaucoties akcijas organizatoru aicinājumam, LBB uzrunā ikvienu Latvijas bibliotekāru sniegt ieguldījumu “Vikipēdijas” uzlabošanā. Lai izceltu Latvijas bibliotekāru dalību šajā kampaņā, lūdzam reģistrēties, aizpildot šo anketu.

Latvijas bibliotekāri, iesaistoties akcijā, cīnīsies par šādiem tituliem:

  • Viki-redaktors,
  • Viki-novadpētnieks,
  • Viki-guru.

Idejas, ko dalībai kampaņā piedāvā LBB Jauno speciālistu sekcija:

  • veltīt 15 minūtes laika un pievienot vienu atsauci,
  • sarīkot “kafijas stundu” vai “Vikipēdijas dienu” un aicināt gan darbiniekus, gan bibliotēkas apmeklētājus pievienot atsauces, rediģēt, tulkot un veidot jaunus rakstus,
  • organizēt sacensības kolēģu starpā, piemēram, bibliotekārs, kurš pievieno visvairāk atsauču, iegūst “Vikipēdijas guru” titulu uz gadu līdz nākamajai “#1Lib1Ref” kampaņai,
  • akcijas laikā katru dienu pievienot vienu atsauci – 22 dienās izveidojot 22 atsauces,
  • sagatavot rakstu par savu bibliotēku, pagastu, ievērojamu novadnieku (iespēja popularizēt novadpētniecības darbu).

 

Informāciju sagatavoja un Latvijas dalību “#1Lib1Ref” kampaņā koordinē:
Elīna Sniedze
LBB valdes locekle
LBB Jauno speciālistu sekcijas vadītāja
E-pasts: lbbjss@gmail.com
Tālr.: 25436687

12322
Latvijas Bibliotekāru biedrība